Aktualności


Nowa wersja oprogramowania OBU 2.0

Po uruchomieniu systemu poboru myta została, zgodnie z planem, wprowadzona nowa wersja oprogramowania OBU 2.0 dla urządzeń pokładowych. Od 18 lipca br. oprogramowanie można zainstalować w urządzeniach pokładowych (OBU) u około 1900 partnerów serwisowych.  Nowa wersja oprogramowania będzie od 2006 r. niezbędna do aktualizacji danych, dotyczących opłat i tras, przy wykorzystaniu telefonii komórkowej. Ponadto będzie można uiszczać myto różnym właścicielom dróg i różnym sieciom dróg, na przykład prywatnym właścicielom dróg. Przedsiębiorstwa, które w odpowiednim terminie nie zlecą przeprowadzenia aktualizacji, nie będą mogły od przyszłego roku korzystać z automatycznej rejestracji przejazdów.

Oprogramowanie OBU 2.0 zostało dokładnie przetestowane i ocenione przez niezależnego rzeczoznawcę jako nadające się do zastosowania; przed rozpoczęciem aktualizacji nowa wersja oprogramowania została udostępniona wszystkim partnerskim warsztatom. Tymczasem pracownicy partnerów serwisowych są szkoleni przez szkoleniowców.

Podczas aktualizacji oprogramowania nie trzeba wymontowywać urządzenia pokładowego. W warsztacie partnera serwisowego do urządzenia diagnostycznego podłącza się urządzenie pokładowe, które ustanawia bezprzewodowe połączenie poprzez moduł DECT (standard telefoniczny) z komputerem serwisowym. Jeżeli w urządzeniu pokładowym OBU nie zostało jeszcze zainstalowane nowe oprogramowanie, to oprogramowanie OBU 2.0 zostanie przesłane automatycznie. Trwa to około godziny. Toll Collect pokrywa koszty czynności związanych z aktualizacją oprogramowania, wykazane przez partnerów serwisowych. W przypadku personalizacji nowych urządzeń pokładowych nie trzeba instalować aktualizacji oprogramowania, ponieważ jest ona w nich zainstalowana.

Dzięki wcześniejszemu rozpoczęciu aktualizacji użytkownicy mają wystarczająco dużo czasu, aby zainstalować nowe oprogramowanie w urządzeniach pokładowych. Najlepiej byłoby, gdyby zlecili Państwo zainstalowanie aktualizacji podczas najbliższej wizyty w warsztacie.